יום ראשון, 26 בינואר 2014

נקודה קו נקודה

שתי נקודות:

נקודה ראשונה: בשיחה שנערכה בשבוע שעבר עם פרופסור סוגטה מיטרה במסגרת כנס ערי חינוך, הוא טען כי דברים קטנים הם אלו שישנו את החינוך. לטענתו, הדרך לאתגר ילדים היא לשאול אותם שאלות  קשות ולהעלות דילמות  כי מטבעם הם מתעניינים בשאלות הגדולות של החיים.

נקודה שנייה: בהמשך הכנס, נערכה שיחה וירטואלית נוספת עם סר קן רובינסון, בה הוא הביע את דעתו על כך שכדאי שמורה יאהב ילדים ויאהב את עבודתו, שעבודתו תהיה משמעותית בשבילו. דרישה פשוטה אך חשובה. הוא המליץ למי שלא מרגיש סיפוק בעבודתו פשוט שילך לחפש לו עבודה שמתאימה לו יותר, עדיף פשוט שלא יעסוק בחינוך.

רובינסון רואה בחזונו בית ספר כמקום מפגש לעוסקים בעשייה ופחות בדיבור. מקום בו יינתן משקל שווה ערך לתחומי הדעת והעניין השונים ויעודד שיתוף פעולה ולמידה בחברותא.

שתי נקודות וקו אחד:   

נקודה ראשונה: "בין שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד"  כתב  יהודה עמיחי.

נקודה שנייה
:  שיטת תקשורת בה שני מצבים: דולק וכבוי היא בעצם קוד מורס. שני מצבים בלבד באמצעותם ניתן ליצור אינסוף צירופים שיוצרים מילים רבות.

קו אחד: הדרך לקשר בין קו לנקודה לקו הוא לחבר בין מה שעושים בחיים למה שעושים בביה"ס, להעלות לילדים שאלות מאתגרות ודילמות ולתת להם להתמודד עם התשובות, לשאול שאלות נוספות ולהבנות מכך ידע חדש.  

הלמידה נמצאת בכל מקום, עלינו רק לאפשר לה להיות (being) בצד העשייה (doing).

היום, היה לי הכבוד לקחת חלק ביום למידה שיתופי של העיר ירושלים.
במהלך הבוקר, העברתי  שיעור וירטואלי לעשרות רבות של תלמידים בירושלים יחד עם הרב הראשי לישראל, הרב לאו.

מרגש היה לראות שהדבר הכי חשוב לרב לאו היה לראות ולשמוע את התלמידים. הוא ביקש בתחילת השיעור לפתוח לכולם את המיקרופונים ומצלמות הווידאו כדי שיוכל לראות ולשמוע אותם כך שהם ייקחו חלק פעיל בלמידה.

היה שיעור מרתק, בו בחר הרב לשוחח על "דרך ארץ" ושזר נושא זה בזהירות וברהיטות תוך כדי אזכורים מתוך פרשת השבוע, שילוב מידע אקטואלי, סיפורים מהגמרא, סיפורים ודוגמאות אישיות שלו מילדותו ועוד.
הרב הקשיב בסבלנות  לשאלות הילדים הנרגשים, ענה עליהן באריכות, העלה שאלות ודילמות בצד שאלות ודילמות שהעלו הילדים והמשיך לטוות את השיחה על פי אותן נקודות ונושאים שענינו אותם.
ההתרגשות של הילדים הייתה רבה ואין ספק שזה היה שיעור משמעותי עבורם.
לאחר השיעור, ניתן היה להמשיך ולכתוב בפורום שיתופי ולהגיב אחד לדברי האחר.

שיעור זה היה אקורד סיום מכובד ליום למידה שנערך בשבוע שעבר ובו השתתפו שבעה עשר אישים ונשים פורצי דרך בתחומים שונים, אשר העבירו שיעורים וירטואליים בזמן אמת למאות רבות של תלמידים מכיתה ד' ועד יב'.

אנשים אלו מצטיינים בתחומים שונים: יוסי לנגוצקי - אנרגיה וגז, חמוטל בן זאב - כתיבה אמנותית, דרור הדדי - ספורט אתגרי, ניר גייסט - אבטחת מידע, ד"ר יאן מיסקין, נתן שרנסקי - זהות יהודית, צפריר קזולה - פיתוח חשיבה, חילי טרופר, חינוך, סיון רהב מאיר - תקשורת, שי מגזימוף - הייטק, עדי אלטשולר - יזמות חברתית, דותן טמיר, יזמות טכנולוגית קהילתית ואמיר צוקרמן – מוזיקה.

במהלך השיעורים, נרקם קו משותף בין תלמידים בנקודות שונות בעיר, בין נקודות דומות ושונות של תחומי עניין.
התעוררו שיחות ודיונים בין חברותא של ילדים בקבוצה רב גילאית שהתקבצה סביב תחומי עניין ובעיקר אני מאמינה שנרקמו גם חלומות חדשים.

כאן ניתן לצפות בהקלטות של ההרצאות ולראות את הפורומים השונים.

בתמונה למטה הרב הראשי לישראל, הרב לאו, בזמן השיעור.

הקלטה של השיעור. הבהרה קטנה, השתמשנו במחשב של תמר בתי דבר המסביר את הלבבות על המחשב...

תגובה 1:

  1. הרחבה לרעיון הנחמד: נקודה קו נקודה בקוד מורס זו אות - R.ובעברית זו האות ר.
    ילל'ה, אפשר מכאן לפתח זאת גם....

    השבמחק